FAKTY


 

Mimo znaczącego postępu w diagnostyce i leczeniu CHOROBY NIEDOKRWIENNEJ SERCA, POZOSTAJE ONA NADAL GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ ŚMIERTELNOŚCI U KOBIET.

Kobiety zapadają na choroby układu krążenia w okresie menopauzalnym, co przypisuje się zakończeniu ochronnego działania estrogenów.

To 55% wszystkich zgonów wśród pań.

Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego w Polsce
umiera rocznie 91 tysięcy kobiet.

Niemal co 3 Polka (27,5%) ma nadciśnienie, które jest czynnikiem ryzyka chorób wieńcowych, udaru mózgu, niewydolności serca, miażdżycy i niewydolności nerek.

Jedną z przyczyn chorób układu krążenia jest otyłość. W Polsce w grupie kobiet w wieku 50-59 lat 37% ma nadwagę, zaś 24% jest otyłych.

Brak regularnych ćwiczeń fizycznych jest przyczyną co najmniej 17 chorób przewlekłych, w tym chorób układu krążenia.

U kobiet palenie tytoniu znosi ochronny wpływ estrogenów na układ krążenia, potęgując negatywne oddziaływanie funkcję śródbłonka naczyń, procesy krzepnięcia, procesy zapalne, aktywację współczulnego układu nerwowego.

Zbilansowana dieta, unikanie produktów niezdrowych i pustych kalorii ma zbawienny wpływ na zdrowie, gwarantując lepszą formę i samopoczucie.

 


 

 

 

 

Wszystkie informacje merytoryczne, które posłużyły do opracowania zestawień na niniejszej stronie, pochodzą z Raportu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet "Polki 2013 – Zdrowie i jego zagrożenia" oraz zasobów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.